Informace o nás

Folklórní soubor Borověnka pracuje při Základní škole a Mateřské škole ve Štěpánově nad Svratkou pod vedením Bohumily Blechové. Byl založen na počátku roku 2005.

V současnosti jsou jeho členy děti a mladí lidé ve věku od 5 do 20 let – aktuálně ho navštěvuje cca 40 dětí ve 3 věkových skupinách.

Za 16 let  své existence prošlo souborem více než 130 dětí – v naprosté většině ze ZŠ a MŠ Štěpánov nad Svratkou, ale i z okolí. Děti často zůstávají v souboru mnoho let a další se do souboru vracejí.

Soubor zpracovává lidové hry, zvyky, písně a tance z Horácka, zejména pak z nejbližšího okolí Štěpánova, z Bystřicka a Nedvědicka. Podílí se na obnovování a udržování tradic (Vynášení smrtky, Otvírání studánek, Velikonoce a Vánoce) i objevování tradic již zapomenutých (Řehořská žákovská koleda). Zdroje pro svá vystoupení čerpá z místních materiálů, již samotný název souboru byl vybrán podle písničky Stojí borověnka borová, zapsané při Guberniálním sběru v roce 1819 ve Štěpánově. Během let připravil soubor mnoho pásem, mezi ta nejúspěšnější patří Stojí jabloň za stodolou, Pradlenky, Řehořská koleda, Čert a Káča, Husičky, Senoseč a další. 

Soubor má vlastní muziku ve složení housle, akordeon, klarinet a zobcová flétna.

Soubor připraví každoročně kolem 20 vystoupení. Vystupuje především na společenských akcích v regionu - ve Štěpánově (předvánoční jarmark, vánoční koledování, Velikonoce, Štěpánovské kulturní léto), pravidelné akce na Pernštejně (Slavnosti Pernštejnského panství, Podzim na Pernštejně, Vánoce na Pernštejně) nahradilo opakované účinkování na bystřickém Edenu (Velikonoce, Dožínky, Vánoce). Každoročně připravuje masopustní vystoupení pro bystřické seniory (Včela). O Vánocích koleduje v kostele v Dolním Čepí.  Soubor tancoval také ve Víře, na Lískovci, při Otvírání studánek na Třech studních, opakovaně v Ujčově, v Nedvědici,… Samozřejmostí jsou četná vystoupení ve škole i školce pro místní děti.

Svými vystoupeními podporuje šíření povědomí o regionu také mimo oblast Bystřicka – vystupuje na folklórních akcích a festivalech (Velká Bíteš, Maloměřice, Bramborobraní Třebíč, Zaplétání máje Jihlava, Adámkovy slavnosti Hlinsko, Jarmark v Krátké, Brumov, Rovečné, Branišov…). Děti ze souboru se také zúčastnily natáčení pořadu brněnské televize BTV na Edenu.

Každoročně se nejlepší zpěváčci souboru účastní krajského kola soutěže Zpěváček v Jihlavě či Telči a získali již četná ocenění (Radmila Špačková, Šárka Blechová, Monika Trdá, Lucie Houdková, Michaela Sedlářová, Dominika Chalupníková, Kateřina Skokanová a Michal Kubík).  Následně úspěšní zpěváčci reprezentovali soubor na Koncertech zpěváčků v Jihlavě a Třebíči.

Soubor se pravidelně účastní Krajské přehlídky dětských folklórních souborů. V roce 2013 byl druhý, získal  „ocenění za zajímavý výběr námětu žákovské koledy a jejího scénického zpracování“ a pásmo bylo doporučeno organizátorům folklórních festivalů.

V roce 2017 opět získal druhé místo a byl navržen k postupu na Celostátní přehlídku dětských folklórních souborů s pásmem Pradlenky. 

A v roce 2019 se porotě pásmo Stojí jabloň za stodolou zalíbilo natolik, že náš soubor poslala na již zmíněnou Celostátní přehlídku dětských folklórních souborů, kde soubor získal Zvláštní ocenění za nápadité využití rekvizit a zapojení různých věkových skupin. Probojovali jsme se tak mezi nejlepší ze souborů vybraných z celé České republiky.

Na základě našeho vystoupení na Celostátní přehlídce jsme byli vybráni k účinkování na nejvýznamnější folklórní akci v České republice – Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici.

V roce 2019 se 5 dětí ze souboru zapojilo do projektu příhraniční spolupráce Lidová kultura/Volkskultur AT–CZ. Společně se 4 dětmi z Jihlavy reprezentovaly Bystřicko a Kraj Vysočina na akcích v Rakousku (Waidhofenu) i v České republice (Třebíč, Milevsko). Vyvrcholením mělo být společné vystoupení ve Vídni, které ale kvůli pandemii zatím neproběhlo.

Děti se v souboru scházejí na pravidelných zkouškách, ale absolvují také několikadenní soustředění a tábory, jejichž cílem je kromě pohybového, tanečního,  pěveckého a hudebního rozvoje dětí také navázání přátelství a prohloubení sounáležitosti. Témata táborů jsou orientována na vztah k regionu, jeho historii (např. tábor na motivy knihy H. Jurmana ve znamení Zubří hlavy) i přírodnímu dědictví (Putování za pánem vod).

Kromě folklóru se soubor věnuje také dalším rozvíjejícím aktivitám (country a moderní tance, kapela Divoženky), v nichž děti získávají další zážitky a zkušenosti (Bystřický kostitřas 2.a 3. místo, Best Dance cup Žďár nad Sázavou, Olešnický kvítek, celostátní kolo soutěže folkových skupin Brána - 3. místo).

 

Lidé v souboru:

Soubor doprovázejí na harmoniku Zdena Koukalová a Lenka Novotná. V minulosti jej doprovázely také Iva Šmaterová, Iva Polesná a Dana Loukotová.

Na organizaci táborů a soustředění se podílejí Iveta Doležalová (také nácvik moderních tanců), Marie Doležalová a Pavel Deržmíšek.

Činnost souboru podporují svou aktivitou i rodiče dětí (výroba rekvizit, výpomoc při organizaci akcí), zejména manželé Jurkovi, p. Trdá, p.  Sedlářová, p. Stárková, p.Kubíková a další.

Soubor finančně podporují obce Štěpánov nad Svratkou a Ujčov. 

Všem děkujeme za jakoukoliv podporu.

Naši členové

Členové souboru jsou převážně děti ze Základní a Mateřské školy ve Štěpánově nad Svratkou (ve věku 5 - 15 let), ale i studenti ze středních a vysokých škol, které také rádi uvítáme.